Kurumsal Kimlik Tasarımı

Geçmişten günümüze unutulmadan ulaşabilmiş ve aynı başarıyı devam ettirebilmiş olan markaların ortak özelliği nedir sizce? Gözlerinizi kapatıp ünlü markalardan birini düşündüğünüzde bir şekil, ikon ya da bir yazı karakteri aklınızda beliriyor değil mi? Markalaşabilmek ve piyasada uzun yıllar boyunca sürdürülebilir çalışmalara imza atabilmek için etkili bir kurumsal kimlik oluşturmak çok önemli bir faktör.

Sadece yılların deneyimli firmaları değil, çok yakın zamanda kurulmuş ancak dijital çağın dinamiğiyle inanılmaz kısa sürelerde bilinirliğini artırıp dünya markası olabilmiş örneklere de şahit oluyoruz. Günümüzde geniş kitlelere çok kısa sürelerde ulaşıp yaptıklarını anlatabilmek, farklı istek ve ihtiyaçlara sahip tüketicilere doğru yerde doğru zamanda hitap ederek dikkat çekebilmek artık hem kolay hem de zor. Yeni markalar, hedef kitleleriyle etkileşim kurma açısından geniş imkanlara sahip olsalar da, bu kadar yoğun bir iletişim ve rekabet ortamında seslerini duyurabilmeleri için çok çabalamaları gerekiyor. Peki, tüketici ya da müşterilerin bu kadar çok uyarana maruz kaldığı bir ortamda markalar nasıl dikkat çekebilir? Ne yaptığınız, yaptığınız işte iyi olduğunuz, prensipleriniz, çalışma şekliniz karşı tarafa tutarlı ve etkili bir şekilde nasıl anlatılabilir? Herkesin gözünde itibarlı ve istikrarlı bir imaja sahip olmak için tüm detayları düşünülerek hazırlanmış bir kurumsal kimlik çalışması, küçük veya büyük çaplı her firma için şart.

Kurumsal kimlik marka bilinirliğini ve değerini artırır Herhangi bir ürün veya hizmet veren şirketlerin işletmelerini devam ettirebilmek için kendini ifade etmesi, hem görünürlüğü hem çalışanlarının hizmeti ortak bir dil ve felsefeyle aktarması gerekir. Çünkü hiçbir müşteri boşa zaman ve kaynak harcamak istemediği için, tutarsız, bir yaptığı diğerinden bağımsız, standart bir kalitesi olmayan firmalar ile çalışmak istemez. Kuruluşun değerleri, kişiliği, ürünleri, çalışanları, binası veya web sitesi, paylaştığı kağıt, kartvizit gibi ofis malzemelerinde kullandığı yazı stili gibi pek çok ayrıntının örtüşerek tutarlı olması ve güven vermesi beklenir.